Хроніка. Міжнародна науково-практична конференція «30 років відносин дружби і співробітництва між В’єтнамом та Україною»
21 січня 2022 року відбулася Міжнародна науково-практична конференція «30 років відносин дружби і співробітництва між В’єтнамом та Україною». Організаторами конференції спільно виступили Інститут сходознавства ім. А. Ю. Кримського НАН України, Дипломатична академія України імені Геннадія Удовенка при МЗС, Інститут європейських досліджень Академії суспільних наук В’єтнаму та Дипломатична академія МЗС В’єтнаму, за підтримки Посольства України в СРВ. Захід пройшов у змішаному форматі.
Відкрив конференцію привітальним словом заступник президента Академії суспільних наук В’єтнаму Данг Суан Тхань, підкресливши важливість цього заходу для окреслення здобутків і перспектив в’єтнамсько-українських відносин. Директор Інституту європейських досліджень Нгуєн Чієн Тханг також наголосив на необхідності постійного діалогу на різних рівнях, в тому числі на науковому. Заступник міністра закордонних справ України Дмитро Сенік у вітальному слові до учасників конференції відзначив, що Україна та В’єтнам знаходяться у пошуку нових сфер взаємодії, нових проєктів, і протягом останніх років вдалося зробити багато корисного в цьому напрямі. Зокрема, у 2021 році було започатковано співпрацю у космічній галузі та біомедицині. Від імені Міністерства закордонних справ, він пообіцяв зробити все можливе для інтенсифікації політичного діалогу, ділового співробітництва, культурного і освітнього обмінів. Заступник міністра закордонних справ В’єтнаму Ву Куанг Мінь згадав про досягнення в’єтнамсько-українських двосторонніх відносин за останні 30 років та побажав сторонам подолати усі труднощі. Він наголосив, що уряди та політики обох держав уважно слухатимуть пропозиції учених, щоб отримати нове бачення, сприйняття та нові напрями розвитку двосторонніх відносин всебічного партнерства і співпраці. Олександр Гаман, новопризначений Надзвичайний і Повноважний Посол Україні у В’єтнамі, у своєму виступі зазначив, що потенціал для розвитку співпраці України і В’єтнаму без перебільшення є величезним. Торговельно-економічне співробітництво, культура, освіта, наука, туризм, молодіжні обміни – це лише кілька з багатьох надзвичайно перспективних напрямів, які можуть вивести наші держави на принципово новий рівень взаємовигідного партнерства. Надзвичайний і Повноважний Посол В’єтнаму в Україні Нгуєн Хонг Тхать відмітив позитивну динаміку розвитку в’єтнамсько-українських відносин, згадавши, що В’єтнам зараз входить до п’ятірки найбільших торговельних партнерів України в Азії. Також Посол ознайомив присутніх із планом заходів, які готує Посольство В’єтнаму в Україні цього року на відзначення 30-ї річниці встановлення дипломатичних відносин, як-от: виставка картин українських художників із зображеннями В’єтнаму; відкриття перших об’єктів Саду культури та природи В’єтнаму в Національному ботанічному саду України; перевидання поеми “Лук Ван Тієн” українською мовою та проведення творчих зустрічей з нагоди 200-річчя поета Нгуєна Діня Чієу; переклад українською мовою «Повісті про Кієу» великого поета Нгуєна Зу; організація Днів В’єтнаму в Україні.
Першу робочу секцію конференції відкрила доповідь Олексія Шовкопляса, керівника Центру професійної підготовки ДАУ, Надзвичайного і Повноважного Посла України у В’єтнамі (2010-2019 рр.). Доповідач окреслив стан і перспективи двосторонніх відносин між Україною і В’єтнамом за 30 років. Попри багато чинників, які перешкоджали належному розвитку двосторонніх українсько-в’єтнамських відносин, починаючи з 2014 року і потім пандемію КОВІД, наші стосунки від самого початку встановлення дипломатичних відносин розвивалися досить активно, особливо протягом останнього десятиріччя. Доповідач окреслив історію міждержавного діалогу, встановлення договірно-правової бази, основні показники і здобутки економічної співпраці. О. Шовкопляс зазначив основні об’єктивні причини періоду спаду у відносинах, а також шляхи подолання тимчасових перепон та дисбалансу у відносинах. Зокрема, наголосив на необхідності запровадження вивчення української мови у В’єтнамі.
Доповідь доц., к. екон. н. Нгуєна Аня Туана, співробітника Дипломатичної академії В’єтнаму, Надзвичайного і Повноважного Посла В’єтнаму в Україні (2017-2020 рр.), була присвячена можливостям розвитку в’єтнамсько-українських відносин у контексті спільної євроатлантичної інтеграції. Він окреслив основні віхи співпраці України та В’єтнаму з Європейським Союзом та НАТО, а також висловив свої пропозиції щодо переваг в’єтнамсько-українського співробітництва в рамках великих світових спільнот.
Місце України в сучасних європейських координатах та відповідні перспективи для співпраці з В’єтнамом доповів Ігор Велько, перший секретар Посольства України у В’єтнамі. Доповідач зазначив, що євроінтеграція є пріоритетним напрямом розвитку зовнішньої політики України, а також зростаючу роль ЄС як торговельного партнера В’єтнаму.
Друга секція була присвячена аналізу співпраці між Україною і В’єтнамом в окремих галузях. Ву Тхюї Чанг, к. іст. н., директор Центру досліджень РФ та СНД Інституту європейських досліджень Академії суспільних наук В’єтнаму, доповіла про особливості в’єтнамсько-українських відносин у політико-дипломатичній, торговельно-економічній, науково-технічній і культурній сферах. Доповідачка виклала власну оцінку відносин, окреслюючи здобутки і проблемні місця, а також пропозиції щодо вдосконалення і активізації стосунків між двома державами. Зокрема, наголошено на важливості підписання угоди про зону вільної торгівлі, диверсифікації структури експорту та імпорту товарів, пошуку нових сфер співпраці, поглиблення науково-технічного співробітництва, сприяння у сфері аграрної продукції, інтенсифікації обміну делегаціями на різних рівнях, в тому числі на найвищому, налагодження постійної комунікації бізнес-кіл, заохочення інвесторів обох держав, своєчасного обміну інформацією, популяризації іміджу обох країн.
Про відновлення туризму між Україною та В’єтнамом у пост-ковідний період доповіла Мар’яна Олеськів, Голова Державного агентства розвитку туризму України. Як не парадоксально, українська туристична сфера за період карантину зробила колосальний стрибок у своєму розвитку, розвинувши внутрішній туризм. У свою чергу приклад В’єтнаму підтверджує тезу, що внутрішній туризм – це один із важливих елементів розвитку всієї галузі: близько половини усіх туристів країни є внутрішніми мандрівниками. Саме тому важливими напрямами українсько-в’єтнамського співробітництва у галузі туризму є встановлення постійного обміну досвідом й інформацією щодо туристичних можливостей обох країн, залучення туристичного бізнесу та представників місцевої влади до участі у туристичних та інвестиційних виставках, ярмарках, салонах і біржах, які проводяться на території двох країн. Також цікавим є досвід В’єтнаму у створенні маршрутів для туристів, які цікавляться військовою історією. Водночас, Україна має, що запропонувати в’єтнамським мандрівникам. Однак на заваді збільшенню туристичних потоків між країнами стає відсутність прямого транспортного сполучення та тимчасова закритість кордонів.
Деякі аспекти освітніх відносин між Україною і В’єтнамом висвітлила Вікторія Мусійчук, к.філол.н., старший науковий співробітник Інституту сходознавства ім. А.Ю. Кримського НАН України. Зокрема, окреслено історію введення в’єтнамської мови в навчання в українських закладах вищої та середньої освіти. Також розглянуто ситуацію з навчанням в’єтнамської мови нового покоління в’єтнамської діаспори, що народилося та виросло в Україні. Визначено проблеми на цій ниві, а також запропоновано необхідні кроки для поліпшення ситуації, як-от: розширення договірної бази з можливістю для мовного стажування студентів-в’єтнамістів, відкриття спеціальності «українська мова» або «україністика» у в’єтнамських ЗВО, необхідність укладання українсько-в’єтнамського та в’єнамсько-українського словників, а також профільних підручників, збільшення зацікавленості держав Україна та В’єтнам у фахівцях зі знанням в’єтнамської та української мов, їхньому працевлаштуванню в державних інституціях, важливість державної підтримки науково-освітньої співпраці з обох сторін.
Доповіді обох секцій викликали жваві і плідні дискусії, в яких взяли участь науковці й представники різних відомств України та В’єтнаму. В ході обговорення з обох сторін лунали тези про те, що необхідно задіяти усі переваги, які мають наші держави для виведення стосунків на рівень стратегічного партнерства. Серед переваг згадувались традиційні дружні стосунки, неконфліктність у ключових політичних питаннях, неконкурентність, але взаємодоповнюваність економік, потужний людський ресурс як-от в’єтнамські випускники українських ЗВО, в’єтнамська громада в Україні, українські ветерани-інтернаціоналісти, товариства дружби.
Учасники та гості високо оцінили результати конференції. Видано матеріали доповідей двома мовами. Конференція була широко висвітлена у в’єтнамських ЗМІ.