ЗМІ
Ольга Мавріна – мені вдалось познайомитись з людьми, яких об’єднує ідея пізнання історії єврейської громади свого краю (інтерв’ю 1.10.2024)
В місті Івано-Франківськ 23-24 вересня 2024 р. відбувся освітній семінар ESJF Європейської ініціативи зі збереження єврейських кладовищ «Простір спадщини: єврейський цвинтар і міська історія» Семінар організовано та проведено за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини у співпраці з Міждисциплінарною сертифікатною програмою з юдаїки.
З інтерв’ю з ученим секретарем Інституту сходознавства ім. А. Ю.Кримського НАН України, завідувачкою відділу Євразійського степу к.і.н. Ольгою Мавріною можна ознайомитися за покликанням.
Олександр Середа. Під османами: заселення Півдня, свобода віри і визнання України. (10 запитань історику, 11.05.2024)
Науковий співробітник Інституту сходознавства, кандидат історичних наук Олександр Середа на каналі “10 запитань історику” розповів про османський період в історії України.
Харківський Культурний Центр імені М. К. Реріха у рамках проєкту «Реріхи і Україна» створив документальний фільм про вченого тибетолога Юрія Миколайовича Реріха, сина відомого художника Миколи Реріха. Українська тибетологиня Олена Дмитрівна Огнєва, співробітниця нашого інституту, взяла участь у проєкті, розказавши про формування колекції буддійського мистецтва в Музеї Ханенків, про роль Юрія Реріха в дослідженні цих предметів і, власне, про деякі з них. Олена Дмитрівна розказує про скульптуру Будди Ваджрадгари, Амітаюса й одного з Магасіддгів, ідентифіковані Реріхом, а також про буддійскі ікони танки, що зображують Будду Шак’ямуні, Магакалу, Зелену Тару, бодгісаттву Авалокітешвару тощо. Крім того, фільм містить багато унікальних раритетних кадрів з історії сходознавства СРСР.
Презентація Маргарити Араджионі «Обрядовий хліб маріупольських греків в обрядах пасхального циклу»
6.04. 2023 в м. Салоніки (Греція) відбулася презентація Маргарити Араджионі «Обрядовий хліб маріупольських греків в обрядах пасхального циклу» і майстер-клас з виготовлення ритуального хліба «Псатир» (Ψαθήρ). Були продемонстровані два способи складання псатира, й учасники заходу змогли попрактикуватися у його виготовленні. Захід був організований громадською організацією «Спілка греків України в Греції». На презентації були присутні представниці грецької спільноти України, які евакуювалися з Маріуполя та інших населених пунктів Донеччини. Під час презентації була наголошена важливість збереження і популяризація культурної спадщини греків України, які компактно проживають на Півдні Донецької області в зоні російської окупації. В презентації були використані матеріали польових досліджень М. Араджионі, проведених у 1992-1995 рр. в грецьких селах Донеччини, а також деякі фотографії 1920-х рр. з фондів Маріупольського краєзнавчого музею, оригінали яких скоріш за все були знищені вогнем під час російського бомбардування міста.
200-ліття єгиптології (Cowo Guru 27.09.22)
Освітньою фундацією Cowo Guru 27 вересня 2022 р. було організовано захід, присвячений 200-літньому ювілею єгиптології, відкриттю Центру єгиптології при Інституті сходознавства НАНУ та його запланованим публікаціям, зокрема, збірнику перекладів літературних творів з єгипетської на українську.
Ігор Семиволос. Навіщо Байден поїхав на Близький Схід? (коментар на Freeдом.ua, 14.07.22)
Міжнародна науково-практична конференція «30 років відносин дружби і співробітництва між В’єтнамом та Україною» (огляд у в’єтнамській пресі, 21.01.22)
Провідний науковий співробітник Інституту сходознавства Микола Тарасенко дав інтерв’ю єгипетському виданню “Bab Misr”. Видання позиціонує себе як перший в Арабському світі інформаційний ресурс, присвячений питанням збереження матеріальної та нематеріальної спадщини Єгипту, відкриває канали співпраці та спілкування на місцевому, регіональному та міжнародному рівнях. В інтерв’ю Микола Тарасенко висвітлює наукові досягнення досліджень єгипетських старожитностей в музеях України та долі культурних цінностей в умовах війни.
Юлія Філь, Миколай Карпіцький. Цикл бесід “Війна з погляду вайшнавізму”
“Війна з погляду вайшнавізму. Невігластво” (26.03.22) ↵
“Війна з погляду вайшнавізму. Хибне Его” (07.05.22) ↵
“Війна з погляду вайшнавізму. Занепад дгарми” (22.05.22) ↵
Олександр Середа – репортажі на телебаченні та радіо Болгарії щодо війни в Україні
Проведено популяризацію української позиції у війні з росіянами на болгарських медіаресурсах. Зокрема проведено роз’яснення ситуація загалом в Україні і зокремана півдні України, на місцях компактного проживання болгарської національної меншини, їхнє ставлення до війни і роль бессарабських болгар у військових діях проти російських окупантів:
- відео репортаж болгарською мовою для телеканалу Асєна Гєнова: YT (24.02.22)↵; YT (24.04.22) ↵
- репортажі для Дойчевелле (болгарська студія): DW (18.03.22)↵; DW (02.05.22)↵
- аудіорепортажі для радіо «Хорізонт-Софія»
- аналітична програма на болгарському телевізійному каналі Евроком: FB (11.05.22)↵
Олександр Середа – репортажі на телебаченні та радіо Туреччини щодо війни в Україні
Репортаж турецькою мовою для урядової газети Туреччини «Millet» щодо ситуації в Україні напередодні війни, обгрунтування трьохсотрічного історичного шовінізму росіян та неминучності подальшої війни проти України: 18.02.2022 ↵
Щодо наступного розвитку подій навколо Одеси і загалом в Україні проведено у березні і квітні повторні репортажі для «Millet»: 10.03.2022↵ ; 10.03.2022↵
Від 24 лютого до 26 квітня проведено щоденно, з 26 квітня щотижнево, репортажі турецькою мовою на телевізійних каналах Туреччини CNN Turk, TGRT, A Haber, TvNet. Головні теми репортажів: ситуація в Одесі, в регіоні та загалом в Україні протягом поточного дня (від репортажу до репортажу); аналітика щодо можливого розвитку подій; турецька допомога у світлі розгортання російської війни проти України; гуманітарна допомога біженцям з України в Туреччині; створення міжнародної коаліції щодо військової допомоги Україні у протистоянні з російськими військами: Ahaber↵; YT↵; Twitter↵; YT↵; CNNTurk↵
Давній Єгипет та Україна (бесіда Дар’ї Зіборової та Миколи Тарасенка) (31.05.22)
Маргарита Араджионі – Відкрита лекція «Греки на теренах сучасної України від античності до наших днів» (13.04.22)
Провідна наукова співробітниця Інституту сходознавства ім. А. Ю. Кримського НАН України Маргарита Араджионі знайомить грецьких науковців, освітян і студентів з історією і культурою греків України. Так, 13 квітня 2022 р. відбулася відкрита лекція новогрецькою мовою «Греки на теренах сучасної України від античності до наших днів» для студентів кафедри понтійських досліджень Салонікського державного університету ім. Аристотеля (Греція).
Покликання на оголошення про захід на сайті університету.
Маргарита Араджионі – Цикл онлайн-лекцій новогрецькою мовою «Грецькі громади Південної України» (18.04.22, 06.05.22, 09.05.22)
У співпраці з Лабораторією соціальної антропології і етнографії Відділу історії і археології Салонікського державного університету ім. Аристотеля та дослідницькою програмою infra-demos Vrije Universiteit Amsterdam (Нідерланди) у понеділок, 18 квітня 2022 р. розпочався цикл онлайн-лекцій новогрецькою мовою «Грецькі громади Південної України». Перша лекція, яка була виголошена к.і.н. М. Араджионі була присвячена історії формування грецької громади Криму наприкінці XVIII – у першій половині ХХ ст. Друга лекція «Будівництво інфраструктури: реміснича спеціалізація та професії греків Криму» відбудеться 6 травня о 17:00. Остання лекція циклу висвітлить питання самоназви, мови та самовизначення маріупольських греків. Вона відбудеться 9 травня о 17:00. Покликання для приєднання до лекцій онлайн міститься на постері. Μαργαρίτα Αρατζώνη.final.2022
Тюркологічні студії Агатангела Кримського: між репрезентацією, риторикою та інтерпретацією (огляд у журналі “Золота пектораль”, 28.04.21)
Переосмислення наукової спадщини. Тюркологічні студії Агатангела Кримського (репортаж у газеті “День”, 09.04.21)
Олена Романова. Дві галактики: Іван Франко та Агатангел Кримський (радіопередача “Вільна тема” на радіо “Голос Донбасу”, 16.02.21)
Наукова відеоконференція “Дипломатичні відносини України та Азербайджану крізь призму минулого та сьогодення” (огляди в азербайджанській пресі, 08.02.21)
Oleksandr Bogomolov: Syria’s dire situation as coronavirus spreads
Росія і Туреччина хочуть перемогти один одного в Сирії, але уникають прямих зіткнень — С.І. Данилов
“Шиїтський пояс” від Тегерана до Середземного моря. Чому американці вбили іранського генерала
Oleksandr Bogomolov: Turkey goes on offensive in Syria as US withdraws
Oleksandr Bogomolov: 3 years after Russia saved Assad, Syria remains extremely fragile
Oleksandr Bogomolov: Who will stop the Russian-Assad slaughter of Syrians?
У Києві відбувся 3-й Українсько-китайський форум стратегічного партнерства “Пояс і шлях”.
Щодо спільного заходу Посольства України в Грецькій Республіці та наукових інституцій Греції та України
Українсько-грецьке наукове співробітництво в галузі єгиптології
Мумія із Лаври: стежте за руками
Невільний, але успішний: Китай як аргумент диктаторів | Радіо Донбасс.Реаліі
«Це не останнє заворушення: джина вже випустили з пляшки – (про події в Ірані)»
«Ескалація конфлікту в Ірані: чого очікувати»
«Олександр Богомолов про геополітичну трясовину навколо України»
Гра престолів в Саудівській Аравії. Принц Мухаммед кардинально змінює монархію.