Шлях розвитку українсько-китайських відносин: від пострадянської епохи до російсько-української війни
У науковому журналі “Journal of Contemporary China” побачила світ стаття науковиць Інституту сходознавства ім. А. Ю. Кримського НАН України к.е.н. Віти Голод та к.е.н. Ольги Дроботюк “Шлях розвитку українсько-китайських відносин: від пострадянської епохи до російсько-української війни”.
Анотація
В умовах війни Україна стикається з дилемою: як зберегти стратегічний баланс у відносинах із Китаєм та США, водночас гармонізуючи свою політику з підходами Європейського Союзу. Ця стаття має на меті дослідити еволюцію українсько-китайських відносин протягом 32-річної історії їх розвитку та відповісти на два дослідницькі питання: які внутрішні та зовнішні фактори були вирішальними у впливі на двосторонні відносини впродовж цього історичного періоду, і як ці фактори змусили керівників обох країн перейти від високорівневих стратегічних взаємодій до відносин, переважно заснованих на торгівлі, що призвело до фактичного політичного ігнорування України Китаєм.
Це академічне дослідження надає цінну інформацію як для академічних кіл, так і для представників політичних інституцій, висвітлюючи поведінку та дипломатичні результати взаємин між Україною та Китаєм. Воно демонструє, як геополітичні зміни та внутрішньополітична динаміка вплинули на траєкторію їхніх двосторонніх відносин, пояснюючи поточний стан і можливі майбутні напрями розвитку цих відносин.
Окрім того, це дослідження слугує прикладом для менших країн, зокрема інших пострадянських держав, у їхньому прагненні налагоджувати взаємини з Китаєм в умовах змінного геополітичного ландшафту.