Вікторія Мусійчук – учасниця міжнародної конференції “В’єтнамська література, політика і пропаганда”
15-16 червня 2022 року відбулась Міжнародна наукова конференція “В’єтнамська література, політика і пропаганда”, організована Департаментом Азійських студій Оломоуцького університету ім. Палацького (Чеська Республіка). Захід зібрав вчених-в’єтнамістів з різних куточків світу. Конференція проходила в гібридному форматі, тож долучитися в якості слухачів могли всі охочі.
Доповіді були згруповані на 6 панелей, в кожній з яких відбувалася жвава дискусія та обговорення як серед присутніх, так і серед онлайн-аудиторії. Були представлені доповіді щодо репрезентації політичних поглядів і пропаганди у в’єтнамській літературі. Зокрема, професор Корнельського університету Кейт Веллер Тейлор проаналізував концепти кохання, війни та в’язниці у поезії Чан За Ти, а професорка Техаського A&M університету Ольга Дрор дослідила образ любовного життя президента Хошіміна в літературі та кіно у співвіднесенні з його іконічним пропагандистським образом. Доцент Єльського коледжу Національного університету Сингапуру Клодін Анг поділилась напрацюваннями досліджень поем Ха Тієна, написаних номом. Кандидат філологічних наук Ієн Ву проаналізувала пропагандистські образи героїв у вибраних творах в’єтнамської літератури періоду Доймой. Філіп Краус, старший дослідник Оломоуцького університету імені Палацького проаналізував метаморфози в’єтнамського революційного роману.
Учасники конференції також приділили увагу політичній пропаганді. Зокрема, доцент Геттісбергського коледжу Кевін Фам представив політичні погляди на демократію та ідеологію руху Нянван Зяйфам. Старший науковий співробітник Інституту сходознавства ім. А.Ю.Кримського Вікторія Мусійчук висвітлила визначення демократії в офіційному політичному дискурсі В’єтнаму. Ле Хонг Хієп, старший дослідник і координатор в’єтнамської програми Інституту Південно-Східної Азії ім. Юсофа Ісхака розглянув роль ідеології у сучасній зовнішній політиці В’єтнаму. Здобувачка Луврської школи мистецтв і археології Індії та Південно-Східної Азії і Екс-Марсельського університету Жад Тхау презентувала своє дослідження в’єтнамських пропагандистських постерів другої половини ХХ ст. Кетрін Чарчмен, викладач Університету Вікторії у Веллінгтоні, представила текстологічне дослідження історичних назв сусідів в’єтів, зокрема тай.
Кілька доповідей було присвячено зв’язку релігії та ідеології у В’єтнамі. Паскаль Бордо, доцент Практичної школи високих досліджень (EPHE), висвітлив ідеологію течії хоахао, зокрема в контексті війни 1945-54 рр. Науковий співробітник Інституту релігії В’єтнамської академії суспільних наук Хоанг Ван Чунг представив дослідження реабілітації наркозалежних у протестантських центрах. Професор Університету Західного Коннектикуту Він Гадкар-Вілкокс дослідив праці Тхіть Нят Хяня буддійської тематики та їх сприйняття адептами.
Під час обговорення доповідей лунало чимало конструктивних ідей щодо перспектив досліджень. Також усі учасники були одностайні щодо необхідності проведення регулярних конференцій в’єтнамістичної тематики для висвітлення результатів досліджень та обміну ідеями.