Лекції д-ра Анджея Нівинського «Найкращі саркофаги в історії: Фіванські саркофаги періоду XXI–XXII династій» та М. О. Тарасенка «Пам’ятки ХХІ династії в музеях України»
19 червня 2018 р. на факультеті історії та філософії Одеського Національного університету ім. І.І. Мечникова (вул. Єлісаветинська 12) о 14-00 годині будуть прочитані дві відкриті лекції. Лекцію «The most beautiful coffins in the history. Theban coffins of the Period of the 21–22 Dynasty» («Найгарніші саркофаги в історії: Фіванські саркофаги періоду XXI–XXII династій») прочитає єгиптолог та археолог зі світовим ім’ям, професор Варшавського університету д-р Анджей Нівинський (Andrzej Niwiński). Проф. А. Нівинський є провідним експертом з дослідження поховального інвентаря Третього перехідного періоду в історії Стародавнього Єгипту (ХХІ–XXІІ династії, 1069–850 рр. до н.е.) і автором фундаментальних досліджень «21st Dynasty Coffins from Thebes. Chronological and Typological Studies» (1988) та «Studies on the Illustrated Theban Funerary Papyri of the 11th and 10th centuries B.C.» (1989), в яких він вперше каталогізував та розробив типології саркофагів та заупокійних папірусів ХХІ династії. Лекцію «Пам’ятки ХХІ династії в музеях України» прочитає доктор історичних наук, старший науковий співробітник Інститут сходознавства ім. А.Ю. Кримського НАН України Микола Олександрович Тарасенко.
Захід організовано за сприянням Інституту сходознавства ім. А.Ю. Кримського НАН України та в рамках діяльності міжнародного науково-дослідницького проекту «The Gate of the Priest. Bab el-Gasus Project» («Брама жерців. Проект Баб ель-Газус»), створеного у 2013 р. (Коімбра, Португалія) і зосередженого на вивченні та публікації артефактів з масштабного тайника жрецьких мумій Баб ель-Газус (153 індивідуальних поховань), відкритого у 1891 р. в місцевості Дейр ель-Бахарі. У 1893 р. правитель Єгипту Хедив Абас ІІ Хільмі подарував половину зі знахідок у цьому тайнику 17 країнам світу, зокрема, Російській імперії (т. зв. лот № 6). У 1894 р. артефакти з лоту № 6 були доставлені до Одеси. У 2015 р. були оприлюднені раніше невідомі архівні документи з Державного архіву Одеської області щодо кількісного складу лота № 6 та розподілення цих артефактів між університетськими музеями у 1895 р. Того ж 2015 р. була створена міжнародна робоча група науковців, яка поставила на меті комплексне дослідження та публікацію старожитностей з лоту № 6, який залишається найзагадковішим з усіх 17-ти лотів. Проф. А. Нівинський та М. О. Тарасенко є частиною цієї команди. Під час візиту проф. А. Нівинського в Україну планується ознайомлення з об’єктами XXI династії, що знаходяться в музеях Києва та Одеси.