Лекція д-ра Анджея Нівинського «На порозі сенсаційного відкриття: археологічні роботи Скельної експедиції у Дейр ель-Бахрі, 1999–2015 рр.»
15 червня 2018 р. в лекторії Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника (корпус № 25) о 15-00 з лекцією «At the door of a sensational discovery: the archaeological works of the Cliff Mission at Deir el-Bahari 1999–2015» («На порозі сенсаційного відкриття: археологічні роботи Скельної експедиції у Дейр ель-Бахрі, 1999–2015 рр.») виступить єгиптолог та археолог зі світовим ім’ям, професор Варшавського університету д-р Анджей Нівинський (Andrzej Niwiński). Проф. А. Нівинський є одним з найкращих світових експертів у сфері дослідження поховального інвентаря Третього перехідного періоду в історії Стародавнього Єгипту (ХХІ–XXІІ династії, 1069–850 рр. до н.е.) і автором фундаментальних досліджень «21st Dynasty Coffins from Thebes. Chronological and Typological Studies» (1988) та «Studies on the Illustrated Theban Funerary Papyri of the 11th and 10th centuries B.C.» (1989), в яких він вперше каталогізував та розробив типології саркофагів та заупокійних папірусів ХХІ династії. У київській лекції вчений доповість про діяльність Польської Скельної експедиції, яка є однією з найекстремальніших в єгипетській археології, оскільки зосереджена на дослідженні гірського масиву, розташованого над заупокійним храмом Хатшепсут в Дейр ель-Бахрі. Проф. А. Нівинський є начальником цієї експедиції вже близько 20 років.
Захід відбудеться в рамках діяльності міжнародного науково-дослідницького проекту «The Gate of the Priest. Bab el-Gasus Project» («Брама жерців. Проект Баб ель-Газус»), створеного у 2013 р. (Коімбра, Португалія) і зосередженого на вивченні та публікації артефактів з масштабного тайника жрецьких мумій Баб ель-Газус (153 індивідуальних поховань), відкритого у 1891 р. в місцевості Дейр ель-Бахрі. У 1893 р. правитель Єгипту Хедив Абас ІІ Хільмі подарував половину зі знахідок у цьому тайнику 17 країнам світу, зокрема, Російській імперії (т. зв. лот № 6). У 1894 р. артефакти з лоту № 6 були доставлені до Одеси. У 2015 р. були оприлюднені раніше невідомі архівні документи з Державного архіву Одеської області щодо кількісного складу лота № 6 та розподілення цих артефактів між університетськими музеями у 1895 р. Того ж 2015 р. була створена міжнародна робоча група науковців, яка поставила на меті комплексне дослідження та публікацію старожитностей з лоту № 6, який залишається найзагадковішим з усіх 17-ти лотів. Проф. А. Нівинський є членом цієї команди, і під час свого візиту планує ознайомлення з об’єктами лота № 6, що знаходиться в музеях України.